Zwierze w terapii rehabilitacyjnej ma zbawienny wpływ na najmłodszych. Zobacz jakie zalety oferuje tego typu terapia

Posted on 28/01/2020 10:21am

Konie to wspaniałe zwierzęta. Oprócz tego, iż możemy na nich jeździć, są zdolne też uczestniczyć w terapii, która powoduje pozbywanie się lęków. Hipoterapia daje duże możliwości w rehabilitacji. W jakich sytuacjach jest jednak polecana i co zapewnia? Hipoterapia służy temu, aby przywrócić choremu zdrowie oraz sprawność fizyczną i psychiczną. Z pomocą zajęć z tym zwierzęciem jest to możliwe.

koń
Source: morguefile.com
To terapia lecznicza, powinna być więc przeprowadzana przez wyszkolonego terapeutę na zlecenie lekarza. Opiekun dziecka oraz instruktor nie powinni sami decydować o tym, czy dziecko podejmie tę terapię. Siłalecznicza konia znajduje się w sposobie poruszania się, jego cechach charakteru i podejściu do ludzi. Jazda na grzbiecie konia jest ciągłym utrzymywaniem równowagi. Sposób w jaki się rusza uaktywnia poszczególne części mięśni jeźdźca (http://stajniaiskra.pl/warto się popytać w Patataj).



W taki sposób próbuje uczyć się chodzić, w ogóle tego nie robiąc. Jest jednak tak, iż nim dziecko wsiądzie na konia, może minąć kilka tygodni. Obawa przed czymś nowym na początku jest ogromna, więc nasza pociecha najpierw się powinna oswoić ze zwierzęciem. Koń posiada trochę wyższą temperaturę ciała aniżeli człowiek. Siedzenie na koniu, tym bardziej bez siodła, daje efekt rozgrzewającego masażu nóg i miednicy. Daje to wielką ulgę osobom mającym spastyczne porażenie kończyn dolnych.

Takiemu pozbyciu się napięcia sprzyja rytmiczne kołysanie w relaksującym stępie albo tez odpowiednie ułożenie nóg pacjenta. Przy tym koń przywraca poprawną symetrię mięśniową szkieletu. Takie spokojne a przy tym rytmiczne kołysanie napina i poluzowuje różnorakie mięśnie prawej oraz lewej części ciała. Koń jest w stanie zastąpić materac oraz różne pomoce rehabilitacyjne, jak piłkę lub wałek do podciągania. Dla najmłodszych tak naprawdę bardziej ciekawe jest pochylanie się do szyi konia, kontakt z żyjącym stworzeniem. Ten ciągły ruch oraz to, że koń nie jest do końca przewidywalny, sprawia, że dziecko jest bardziej zmotywowane. Tego typu kontakt naucza także opiekuńczości, a jednocześnie stanowczości i refleksu.

Tags: zwierzęta, terapia, konie, Rehabilitacja, instruktor